Czym się zajmuje Pracownia


Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta
jest placówką informacyjno – dokumentacyjną, realizującą autorski program tworzenia zbioru wielopoziomowej informacji o dziedzictwie kulturowym Płońska i ziemi płońskiej. Powstała w styczniu 1995 roku jako jeden z działów organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Gromadzi w sposób ciągły i usystematyzowany, opracowuje i udostępnia wszelkie rozproszone dotychczas w różnych miejscach kraju i zagranicy informacje piśmiennicze i ikonograficzne o płońskim dziedzictwie kulturowym i jego dziejach najnowszych. Działa w kilku obszarach:

Czytaj więcej...

Zbiory Pracowni

Pracownia podejmuje działania na rzecz udokumentowania wielowiekowej historii Płońska - gromadzi wiedzę o ludziach związanych w przeszłości z ziemią płońską, o ich losach, postawach i wyborach, zdarzeniach i sytuacjach, których w powszechnym odczuciu zapomnieć nie wolno, o podejmowanych na przestrzeni wieków działaniach, o dawnej infrastrukturze miasta, nieistniejących obiektach kultury materialnej, parkach krajobrazowych oraz całym materialnym i duchowym dziedzictwie kulturowym ziemi płońskiej. Przechowuje najważniejszy, bo ludzki wymiar lokalnej historii odtwarzając biografie najstarszych płońskich rodzin, rejestrując, opracowując i upowszechniając świadectwa, relacje i wspomnienia dawnych mieszkańców Płońska i ich potomków żyjących w kraju i zagranicą  - świadków płońskiej historii XX wieku. 

Czytaj więcej...

Udostępnianie zbiorów

W Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta funkcjonują dwa zespoły zadaniowe - ds. informacji historycznej i współczesnej. Każdy z nich, zgodnie z własnym zakresem prac, gromadzi zbiory w sposób usystematyzowany, według przyjętej dla siebie siatki haseł. Ze względu na stały przyrost zbiorów i mobilność zjawisk życia społecznego współczesnego Płońska, klasyfikacje te są ze stałą częstotliwością modyfikowane (rozszerzane bądź pogłębiane). Aktualne informacje o zbiorach udostępniane są w czytelni Pracowni w formie informatorów dostępnych stale dla użytkowników Pracowni.

Czytaj więcej...

Drogi użytkowniku. Od 25 maja 2018 roku zaczeło obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie i Ochronie Danych”). W związku z powyższym uprzejmie informujemy iż Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska przetwarza dane osobowe na zasadach opisanych na stronie: Polityka prywatności - RODO.

  Akceptuję politykę prywatności